Zaznacz stronę

Sprawdź, czym różni się od innych materacy i dla kogo to najlepszy wybór.

Lateks – co to? Rodzaje lateksu

Lateks to odmiana kauczuku wykorzystywana między innymi przy produkcji materacy. Materace lateksowe zazwyczaj są wykonane z połączenia lateksu naturalnego i syntetycznego, w różnych proporcjach. Najczęstsze połączenie to 80 procent lateksu syntetycznego i 20 procent lateksu naturalnego. Panuje jednak powszechne przekonanie, że najlepsze materace lateksowe mają w składzie dużo lateksu naturalnego.
Nie są one jednak idealnym wyborem dla wszystkich. Dla alergików lepszy będzie materac lateksowy wykonany w większości z lateksu syntetycznego, który o wiele rzadziej uczula. Wyjątkiem jest oczywiście uczulenie na sam lateks. Wtedy od syntetycznego lepszy będzie lateksowy materac naturalny.

Spotykasz się czasem z nazwami materac lateksowy i materac piankowy naprzemiennie i nie do końca wiesz, o co w tym chodzi?
Lateks jest ułożony w materacu w formę pianki, z porowatą strukturą, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Dlatego w materacach lateksowych nie rozwijają się tak łatwo wirusy i bakterie. Materac lateksowy jest więc odmianą materaca piankowego.

Materac lateksowy – dla kogo jest najlepszy

Zastanawiasz się, dlaczego akurat lateksowy materac? To bardzo dobry wybór dla Ciebie, jeśli chcesz po prostu komfortowo wypoczywać. Rano budzić się ze zrelaksowanym ciałem i umysłem.
Bez nieprzyjemnego napięcia w dole pleców, karku, szyi czy z bólem rąk i nóg. Materac latexowy daje bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa, a przy tym jest bardzo sprężysty, dzięki czemu masz uczucie przyjemnego wypychania ciała, jak na pontonie na wodzie.

Znajdująca się w nim pianka lateksowa dzięki specjalnym otworom jest bardzo dobrze wentylowana. Dlatego taki materac latexowy jest bardzo wytrzymały, bo dobrze pochłania wilgoć. Z tego ostatniego powodu to też idealny materac dla dziecka, zwłaszcza jeśli cierpi ono na problemy skórne, takie jak egzema czy atopowe zapalenie skóry lub alergie. Materac lateksowy dobrze reguluje też temperaturę ciała.

Jeśli więc często pocisz się w nocy lub budzisz „w upale” i z tego powodu nie możesz stosować na przykład materaca termoelastycznego, ten typ materaca będzie idealny dla Ciebie. W porównaniu do na przykład materacy wykonanych z pianki VISCO, lateksowy materac szybciej wraca do swojego pierwotnego kształtu. To duży plus, jeśli nie lubisz uczucia „zapadania się” w materacu. Do wyboru masz tak naprawdę dwa typy materacy lateksowych: piankowe i sprężynowe kieszeniowe. Który będzie najlepszym wyborem do Twojej sypialni?

Materac lateksowy – piankowy

Zacznijmy od kilku pytań. Czy wierzysz w to, że Twój cały organizm, w tym umysł, najlepiej regeneruje się w trakcie snu i trzeba mu do tego zapewnić jak najlepsze warunki?
Czy lubisz wszystko najwyższej jakości, nawet jeśli musisz za to trochę więcej zapłacić?
A może po godzinach spędzanych codziennie za biurkiem Twój kręgosłup i całe ciało jest napięte i obolałe?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedź brzmi tak, pomyśl o materacu lateksowym piankowym. Zazwyczaj oprócz pianki lateksowej jest on wzmocniony też innymi piankami, na przykład wysokoelastyczną. Dzięki temu gwarantuje jeszcze lepszy wypoczynek. Niezwykle wygodny sen, również seniorom, zapewni lateksowy materac Hilding Melody. Jest wzmocniony pianką Velvet Touch i ma siedem stref twardości, dzięki czemu dobrze podtrzymuje kręgosłup i eliminuje bóle pleców. Ma też specjalny pokrowiec z tłoczeniami, które fundują skórze delikatny masaż.

Materac lateksowy – sprężynowy

Ten rodzaj materaca sprawdzi się dużo lepiej w Twojej sypialni, jeśli nie śpisz w niej solo. Materace lateksowe sprężynowe, a dokładnie kieszeniowy albo multipocket, to najlepsze wyjście dla par. Zapakowane pojedynczo w kieszenie sprężyny sprawiają, że materac ugina się tylko punktowo. Tylko w tym miejscu, na które naciskasz. Dlatego gdy kładziesz się późno do łóżka, nie obudzisz ruchem partnera. Podobnie, gdy będziesz wstawać w nocy do toalety czy po szklankę wody.

Jeśli brzmi to jak coś, czego dokładnie potrzebujesz, spodoba Ci się na pewno materac Hilding Zorba. Oprócz pianki lateksowej jest wzmocniony też pianką wysokoelastyczną, która przystosowuje się do kształtu ciała. Ten materac jest też bardzo odporny na odkształcenia, dlatego będziecie mogli cieszyć się najlepszym komfortem snu przez długie lata. Materac latexowy sprężynowy jest też dobrym rozwiązaniem przy wyższej wadze ciała. Sprężyny sprawiają, że jest bardziej wytrzymały na odkształcenia pod wpływem obciążenia, a więc będzie po prostu trwalszy.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając materace lateksowe:

 – Właściwa twardość – żaden, nawet najbardziej kosztowny materac, wykonany w najnowocześniejszej technologii i z najlepszych materiałów nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie miał nieodpowiednią twardość. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, zastanów się jaki materac najbardziej lubisz – taki, który mocno zapada się pod naciskiem Twojego ciała, tylko delikatnie, czy pozostaje niewzruszony na dotyk?

 – Pokrowiec antyalergiczny – jeśli kupujesz materac lateksowy, bo masz skłonność do alergii, warto zwrócić uwagę na inne elementy, które będą zwiększały jego antyalergiczne działanie. Na przykład specjalny antyalergiczny pokrowiec, odporny na wilgoć i zapobiegający rozwijaniu się roztoczy.
Dobrze też, aby materac był dwustronny, co zwiększa higienę i zmniejsza ryzyko rozwoju w materacu patogenów oraz alergenów.