Zaznacz stronę

Sen stanowi stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, który objawia się zniesieniem świadomości i bezruchem. To właśnie dzięki niemu mamy energię do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, a także dobre samopoczucie. Niestety, istnieje wiele czynników, które zaburzają zdrowy i spokojny sen, a jednym z nich jest kawa. Zatem, jak kawa działa na organizm oraz jak przekłada się to na nasz wypoczynek?

Dlaczego kawa pobudza organizm?

Kawa to jedne z najczęściej spożywanych przez nas napojów, niezależnie od pory dnia czy roku. Jej wyjątkowe działanie jest możliwe z uwagi na sporą zawartość kofeiny. Blokuje on receptory adenozyny, jednocześnie przedłużając działanie adrenaliny, przez co nasz organizm jest lepiej dotleniony. Zwiększa to zdolności psychiczne, jak i fizyczne. Co więcej, zmniejsza to uczucie senności, przy jednoczesnym pobudzaniu organizmu do działania. Pierwsze efekty działania kofeiny można odczuć już po 10 minutach, jednak dopiero po 30-60 minutach uzyskuje ona swoje maksymalne stężenie we krwi. Natomiast stan najwyższego pobudzenia może się utrzymywać do 2 godzin, a lekkiego pobudzenia – do 4.

Jak kawa wpływa na sen?

Zdrowy sen pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu, gdyż odpowiada za właściwe funkcjonowanie. Wpływa również na prawidłowy przebieg licznych reakcji oraz procesów zachodzących w naszym ciele. Wyróżnia się tutaj korzystny wpływ m.in. na metabolizm czy odporność. Niestety kawa, pomimo swoich licznych, pożądanych przez nas właściwości, może w negatywny sposób wpływać na sen. Już wypicie jednej filiżanki kawy w godzinach wieczornych może skutkować:

  • zmniejsza jego jakość,
  • skraca jego długość,
  • zmniejsza jego głębokość.

Kiedy pić kawę, aby dobrze spać?

Kofeina zawarta w kawie jest dość długo metabolizowana przez organizm. Jej okres półtrwania u większości z nas wynosi około czterech godziny, co oznacza, że w tym czasie stężenie kofeiny we krwi zmniejsza się o połowę. Z uwagi na to, zaleca się, aby zachować minimalny, sześciogodzinny odstęp między ostatnią wypitą filiżanką kawy a pójściem do łóżka. Pamiętajmy również, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na jakość i długość naszego snu. Powinniśmy zadbać także o wygodne łóżko, którego najważniejszym elementem jest wygodny materac do spania. Wybiera się go na podstawie osobistych potrzeb i preferencji. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć model, który będzie idealnie wspierał kręgosłup oraz stabilizował sylwetkę. Gwarantuje to zdrowy sen oraz właściwą regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym.

Szacuje się, że każdy zdrowy, dorosły człowiek powinien przesypiać około ośmiu godzin na dobę. Częste picie kawy, zwłaszcza w godzinach wieczornych może zaburzyć prawidłowy cykl snu, tym samym prowadząc osłabienia organizmu. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o zdrowy sen!