Zaznacz stronę

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome kwestii dotyczących zdrowego snu. Nic dziwnego – w znacznym stopniu wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu! Aby mógł charakteryzować się wysoką jakością, a także właściwą głębokością i długością, to warto zadać kilka kwestii. Dotyczą one głównie zasad higieny snu, które podkreślają także rolę komfortowego podłoża do spania. Zatem, co warto wiedzieć w tym temacie?

7 najważniejszych zasad higieny snu

Higiena snu obejmuje nawyki mające na celu zapewnienie regularnego i zdrowego wypoczynku. Poprzez wprowadzenie ich w swoje życie możemy poczuć znaczącą różnicę w funkcjonowaniu – w końcu rano będziemy budzić się wypoczęci, w pełni sił czy też w dobrym humorze. A jakich zasad należy przestrzegać, aby było to możliwe?

Zasada 1 – lekkostrawna kolacja

Jednak z ważniejszych zasad. Postarajmy się wieczorem, tak na 3-4 godzin przed położeniem się do łóżka spożyć lekkostrawną kolację. Unikajmy ciężkostrawnych i dużych posiłków, gdyż wówczas układ trawienny nastawia się na trawienie, a nie odpoczynek, przez co ciężej nam zasnąć.

Zasada 2 – aktywność fizyczna

Regularny ruch poprawia jakość snu. Postarajmy się ćwiczyć przynajmniej 3 razy tygodniu po min. 30 minut. Jednak unikajmy treningu w godzinach wieczornych, gdyż ruch rozgrzewa ciało i pobudza je, przez co może nam być ciężej zasnąć.

Zasada 3 – uregulowany rytm dobowy

Postarajmy się wyregulować rytm dnia i chodzić spać oraz budzić mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Pozwoli to na łatwiejsze zasypianie, a także budzenie się. Zadbajmy także, aby plan dnia uwzględniał 7-8 godzin snu!

Zasada 4 – drzemka

Nieprzespana noc i ciężki dzień? Wielu z nas może wówczas marzyć o drzemce. Specjaliści twierdzą, że krótka drzemka może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, jednak dużą rolę odgrywa tutaj czas. Im dłuższa będzie, tym trudniej będzie nam później zasnąć, a to może przyczynić się do rozregulowania rytmu dobowego.

Zasada 5 – ograniczenie alkoholu i kofeiny

Spożywanie alkoholu w godzinach wieczornych przyczynia się do znaczącego obniżenia jakości naszego snu. Natomiast picie napojów z kofeiną przekłada się na pobudzenie organizmu, przez co ciężej nam zasnąć. Najlepiej unikać tego typu produktów na 6 godzin przed położeniem się do łóżka.

Zasada 6 – ograniczenie światła niebieskiego

Urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, tablet czy komputer emitują światło niebieskie. Przyczynia się ono do zaburzeń wydzielania melatoniny, co utrudnia nam zasypianie. Warto zatem używać funkcji “tryb nocny” lub ograniczyć ich używanie przynajmniej na godzinę przed snem.

Zasada 7 – odpowiednie warunki w sypialni

Nasza sypialnia powinna być odpowiednio zmieniona. Ponadto zwróćmy uwagę na temperaturę, gdyż dla większości osób odpowiednia będzie temperatura między 15.5°C a 19.5°C.

Materac Fit.4.Sleep a zdrowy sen

Na zdrowy sen w dużej mierze wpływa także podłoże do spania. Nic dziwnego – dzięki swojej unikalnej budowie oraz właściwością jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na materace Fit.4.Sleep, które świetnie sprawdzą się w każdej sypialni. Wynika to z ich właściwości, takich jak zapewnienie antyalergicznych i higienicznych warunków do wypoczynku. Nie można także zapomnieć o siedmiu strefach twardości czy optymalnej wentylacji wypełnienia. Co więcej, posiada dwie twardości! Oznacza to, że jedna strona materaca jest bardziej twarda od drugiej. Cecha ta pozwala nam dopasować stopień komfortu do aktualnych preferencji i oczekiwań. Chcąc zainwestować w dobry materac Fit.4.Sleep pamiętajmy, aby uwzględnić:

 • wiek użytkownika,
 • stan zdrowia,
 • rodzaj wypełnienia,
 • stopień twardości,
 • rozmiar.

Akcesoria sypialniane a zdrowy sen

Komfortowe łóżko składa się przede wszystkim wygodnego materaca do spania. Mogą to być zarówno produkty od Hilding dostępne na https://hilding.pl/, jak i modele Fit.4.Sleep, które znajdziemy w sklepie internetowym Senna Materace. Jednak dobre podłoże do spania to nie jedyny element wyposażenia łóżka. Jak się okazuje, ważną rolę odgrywają tutaj akcesoria sypialniane. A jakie możemy spotkać w sklepie internetowym Senna Materace? Wyróżnia się tutaj:

 • poduszkę – gwarantuje właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdrę – jej zadaniem jest zagwarantowanie nam komfortu termicznego oraz przyjemnego wrażenia otulenia,
 • stelaż – odpowiada on za wsparcie materaca, przez co możemy się zdrowo wyspać w komfortowych warunkach,
 • pościel – poszewka ta ubierana jest na kołdrę i poduszkę, umożliwiając ochronę przed zabrudzeniem,
 • prześcieradło – podobnie jak pościel, odpowiada za ochronę przed zabrudzeniem i higieniczne warunki wypoczynku, tyle że jest zakładana na materac,
 • ochraniacz na materac – zakłada się go na materac, pod prześcieradło, a poprzez unikalne właściwości chroni przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen poświęcamy średnio ⅓ swojego życia. Oczywiście jego długość zależy w znacznym stopniu od wieku, jednak nie ma co ukrywać – na zdrowy sen wpływa wiele czynników. Zadbajmy zatem o przestrzeganie wyżej wymienionych zasad oraz zainwestujmy w wygodne łóżko!