Zaznacz stronę

Sen odpowiada za liczne aspekty związane z prawidłowym funkcjonowaniem człowieka oraz wspomaga zachodzące wewnątrz procesy. Z uwagi na to, staramy się dbać o jakość i długość snu na różne sposoby. Do jednych z bardziej skutecznych zalicza się stosowanie olejków eterycznych poprzez kominek. A jak to działa?

Do czego służy kominek do olejków?

Kominek do olejków to niewielkie naczynie, które zazwyczaj jest wykonane z ceramiki lub metalu. Idealnie sprawdzą się w sypialni osób, które chcą ukoić swoje zmysły oraz zrelaksować się w otoczeniu przyjemnych zapachów. Ich działanie jest stosunkowo proste – potrzebny nam podgrzewacz, który należy podpalić i umieścić w kominku. Następnie do górny należy umieścić kilka kropel olejku eterycznego lub wosku zapachowego. Możemy tutaj użyć jednego zapachu bądź stworzyć własną, unikalną kompozycję, która będzie pasować do naszego nastroju. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie skuteczną aromaterapię. Musimy jednak pamiętać, że olejki eteryczne mają różne właściwości. Wśród nich wyróżniają się te, które mają pozytywny wpływ na jakość naszego snu.

Jak olejki eteryczne wpływają na sen?

Olejki eteryczne stymulują m.in. układ nerwowy kobiet i mężczyzn, przez co mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim działają uspokajająco, poprawiają nastrój oraz wyciszają. Do olejków eterycznych, które warto używać w sypialni zalicza się:

  • lawenda – uspokaja i usypia, a dodatkowo obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza stany lękowe,
  • melisa – uspokaja, a także pomaga łagodzić skutki odczuwanego stresu,
  • rumianek – posiada właściwości uspokajające i łagodzące, pomaga zwiększyć spokój psychiczny,
  • drzewo sandałowe – wycisza układ nerwowy, zmniejsza stany napięcia nerwowego.

Jakie są sposoby na poprawę snu

Najlepszym sposobem na poprawę zarówno jakości, jak i długości snu jest skomponowanie komfortowego łóżka. Powinno się ono składać z kilku podstawowych elementów, do których zalicza się:

  • poduszkę,
  • kołdrę,
  • stelaż.

Oprócz tego każde łóżko powinno być wyposażone w materac do spania. Jest to produkt, który poprzez swoją budowę oraz właściwości jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. W ten sposób gwarantuje zdrowy sen oraz umożliwia prawidłową regenerację organizmy pod kątem fizycznym i psychicznym.

Istnieje wiele sposobów, aby móc zdrowo wypocząć. Aromaterapia wybranymi olejkami eterycznymi z pewnością zagwarantuje nam spokojny sen, a wygodne łóżko – komfortowy wypoczynek.