Zaznacz stronę

Styl życia każdego z nas może być nieco inny. Są jednak dwa podstawowe aspekty, które na niego wpływają – dieta i aktywność fizyczna. Wielu z nas nie wie o tym, ale obie te kwestie odpowiadają za jakość, długość i głębokość snu. Zatem, o czym warto pamiętać oraz jak zadbać o spokojny wypoczynek?

Dieta a sen

Styl życia często wiąże się z rodzajem spożywanego pokarmu. W dzisiejszych czasach istnieje wiele diet lub sami jesteśmy w stanie trzymać się poszczególnych zasad, które w teorii mają pomóc nam, np. w redukcji masy ciała. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że wiele nawyków lub restrykcyjnych diet może prowadzić do pogorszenia jakości snu? Do najważniejszych kwestii można tutaj zaliczyć:

  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • omijanie śniadań,
  • częste spożywanie napojów energetycznych lub kawy.

W trosce o sen powinniśmy przede wszystkim postawić na zdrowe i zbilansowane posiłki. Pamiętajmy także, aby lekkostrawną kolację spożywać najpóźniej 3 godziny przed snem.

Aktywność fizyczna a sen

Aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo na liczne choroby. Co więcej, według wielu badań jasno można stwierdzić, że w znaczący sposób poprawia jakość snu. Jest to możliwe poprzez jego wydłużenie oraz pogłębienie. Oznacza to, że już dziś warto postawić, chociażby na umiarkowaną aktywność fizyczną, którą może być:

  • trening siłowy lub cardio,
  • spacer, jazda na rowerze lub pływanie,
  • joga, pilates lub stretching.

Warto jednak pamiętać, że każdy trening pobudza organizm. Dlatego nie zaleca się wykonywanie ich w godzinach wieczornych, gdyż powodują problemy z zasypianiem.

Jak zadbać o dobry sen?

O zdrowy sen można dbać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest odpowiednie skomponowanie wygodnego łóżka, które składa się z trzech podstawowych elementów – poduszki, kołdry i materaca. Ostatni czynnik jest o tyle ważny, iż w dużej mierze wpływa na właściwą stabilizację ciała oraz odpowiada za wsparcie kręgosłupa. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż w idealny sposób dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Oprócz tego, na zdrowy sen wpływa także:

  • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
  • ustalenie stałej pory na wstawania i zasypiania,
  • zadbanie o właściwy klimat w sypialni.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Warto czas ten spędzić w komfortowych warunkach, które pozwolą na zdrowy sen. Zatem warto choć trochę dopasować swój styl życia, aby mógł spełniać zasady higieny snu, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę i sport.