Zaznacz stronę

Od lat mówi się o tym, jak ważne jest prawidłowe wypoczywanie. Wpływ snu na zdrowie jest ogromny, gdyż odpowiada przede wszystkim za poprawę odporności, lepszą przemianę materii czy dobre samopoczucie. Jednak, aby móc cieszyć się pozytywami efektami snu, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jego jakość i długość. A ile powinien spać człowiek?

Długość snu a wiek człowieka

Długość snu zależy przede wszystkim od wieku człowieka. Jest to związane z rozwijaniem się organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. Oznacza to, że:

  • niemowlęta – 0-3 msc. – powinny przesypiać 14-17 godzin na dobę,
  • niemowlęta – 4-11 msc. – powinny przesypiać 12-15 godzin na dobę,
  • dzieci – 1-2 lata – powinny przesypiać 11-14 godzin na dobę,
  • dzieci – 3-5 lat – powinny przesypiać 10-13 godzin na dobę,
  • dzieci – 6-13 lat – powinny przesypiać 9-11 godzin na dobę,
  • nastolatki – 14-17 lat – powinny przesypiać 8-10 godzin na dobę,
  • dorośli – 18-65 lat – powinni przesypiać 7-9 godzin na dobę,
  • seniorzy – powyżej 65 r.ż. – powinny przesypiać 7-8 godzin na dobę.

Ile powinny spać kobiety?

Niezaprzeczalnie, to głównie kobiety charakteryzują się wielozadaniowością. Pod tym kątem ich mózg odznacza się elastycznością, jednak sam proces jest dla niego wyczerpujący. Z uwagi na to, według wielu badań nad snem, dr Jim Horn stwierdził, że kobiety potrzebują 20 minut snu więcej, niż mężczyźni. Szacuje się również, że panie częściej śpią gorzej od panów, gdyż mają o wiele mniejszą tolerancję na hałas. Dodatkowe 20 minut są również związane z progesteronem, menopauzą czy płytkim sen. Wszystkie te czynniki wskazują, że warto tutaj zadbać w szczególności o komfortowe warunki do spania. Można je osiągnąć poprzez zainwestowanie w dobry materac do spania, który jest dostępny w wielu wersjach, dzięki czemu każdy z nas może dopasować go do swoich idealnych potrzeb.

Ile powinni spać mężczyźni?

Materac do spania to również ważny element wyposażenia męskiego łóżka. Jego budowa oraz właściwości umożliwiają prawidłowe wsparcie sylwetki, a także odpowiadają za stylizacje kręgosłupa. Poprzez idealne dopasowanie się do ciała, gwarantują właściwą regenerację mięśni i nie tylko. Zdrowy sen pozwala na zachowanie prawidłowego poziomu testosteronu, który jest ważnym, męskim hormonem. Odpowiada m.in. za libido, płodność czy przyrost masy mięśniowej. Jednak, czy z uwagi na to, mężczyźni również powinni dłużej spać? Jak się okazuje, efektywne przesypianie 8-9 godzin na dobę wystarczy, aby organizm prawidłowo funkcjonował.

Sumując wszystkie godziny, jakie przeznaczamy na sen od początku swojego życia, aż do jego końca, okazuje się, że przesypiamy aż ⅓ swojego czasu. Z uwagi na to, warto postawić już dziś na wysokiej jakości wypoczynek, który umożliwi nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia!