Zaznacz stronę

Dobrze dopasowany materac to nie jedyny element, o który należy zadbać, aby zapewnić sobie w pełni jakościowy odpoczynek. Jak się bowiem okazuje, równie ważnym aspektem jest także optymalny stelaż do łóżka. Jak wybrać ten najlepszy? Czym kierować się przy wyborze, aby później nie żałować wydanych pieniędzy? Poniższy poradnik stworzyliśmy właśnie dla osób, które zadają sobie tego typu pytania.

Odpowiednio przygotowane miejsce do spania może na zawsze zmienić nasze życie. Z faktu tego zdaje sobie sprawę coraz więcej osób, ale żyjąc w tak szybkich czasach, nie zawsze mamy chwilę, aby zastanowić się nad tym dokładnie przy wyborze elementów wyposażenia swojej sypialni. Tymczasem wygodny materac, łóżko oraz stelaż pod materac to podstawa jeśli chcemy myśleć o całkowitej regeneracji naszego ciała.

Stelaże do łóżek a jakość snu

Tak naprawdę niemal połowę swojego życia spędzamy w łóżku. Dlaczego więc nadal tak niewielu z nas robi wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić sobie najlepsze z możliwych warunków do odpoczynku i spania? Po ciężkim dniu w pracy czy szkole bardzo często kładziemy się na materacu, żeby chwilę wypocząć, naładować baterię. To samo robimy w nocy podczas snu, gdy regeneruje się cały nasz organizm. Odpoczynek przynosi nie tylko ukojenie, ale także pozwala nam funkcjonować kolejnego dnia na pełnych obrotach, z wysokim poziomem motywacji, koncentracji i energii. Jeśli jednak zaniedbamy ten aspekt naszego życia bardzo wiele tracimy i to zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Aby tak się nie stało konieczne jest zwrócenie uwagi na każdy z detali, które w całości składają się na nasze miejsce do spania.

Stelaż pod materac – podstawowe informacje

Stelaże do łóżek to produkty pierwszej potrzeby, a mimo to nie każdy wie, jak ważną rolę odgrywają. Zazwyczaj najbardziej skupiamy się na wyborze łóżka oraz odpowiedniego materaca, a stelaż, czyli tak naprawdę deski pod materace, traktujemy nieco mniej poważnie. Takie podejście może nas jednak sporo kosztować i bynajmniej nie chodzi o sferę finansową, ale o zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Inwestując kapitał w wygodny materac i porządne łóżku warto zastanowić się więc nad zakupem wytrzymałego i odpowiedniego stelaża. Niska jakość czy wytrzymałość tego elementu może bowiem odebrać nowoczesnemu materacowi wszelkie walory oraz funkcje, jakie jest on w stanie zapewnić użytkownikowi.

Czym jest stelaż pod materac?

Zanim wyjaśnimy, jakie typu stelaża można wyróżnić oraz na które elementy zwrócić uwagę, warto zastanowić się nad tym, czym w praktyce jest stelaż oraz co dzięki niemu zyskamy. Stelaż do materaca to nic innego jak konstrukcja, która podtrzymuje i zabezpiecza materac w ramach łóżka. Pozwala wzmocnić funkcjonalność samego materaca, zapewnia jego odpowiednią wentylację od spodu, a także właściwą stabilizację w ramie łóżka. Dzięki stelażowi użytkownik materaca jest w stanie w pełni wykorzystać jego wszelkie atuty. Stelaż stanowi elastyczną podporę, a to z kolei prowadzi do tego, że osoba leżąca może mówić o pełnym komforcie i bezpieczeństwie.

Jakie są rodzaje stelażów pod materace?

Stelaże łóżkowe różnią się od siebie pod względem konstrukcji, a także zastosowanego w nich materiału. Można wymienić między innymi stelażę proste, elastyczne, rolowane mocowane na taśmie, z regulacją wysokości zagłówka, ramion lub nóg, a także bez tej regulacji. Na rynku znajdziemy ponadto stelaż elektryczny. Produkty te można rozróżnić także jeśli chodzi o rozstaw oraz liczbę listew, a także rodzaj wykorzystanego drzewa. Jeśli dokonamy podziału ze względu na funkcje można w tej grupie wskazać na stelaże nieruchome oraz ruchome, a te ostatnie dzielą się jeszcze na regulowane ręcznie oraz mechanicznie. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy klient znajdzie rozwiązanie, które będzie dla niego optymalne.

Na co zwrócić uwagę kupując stelaże łóżkowe?

Widzimy więc, że wybór odpowiedniego stelaża nie jest prostym wyzwaniem, ponieważ trzeba posiadać choćby podstawową wiedzę na temat tego, który z nich pasuje do jakiego rodzaju łóżka oraz materaca. Podejmując decyzję zakupową należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami oraz produktami, które już posiadamy i to do nich dopasowywać stelaż. Najlepiej kupić go razem z łóżkiem i materacem, ale nie zawsze nabywamy wszystkie te rzeczy w tym samym czasie, więc może być to nierealne do wykonania. Wybierając stelaż trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego jest wykonany. Do najpopularniejszych drzew należą buki oraz brzozy, które uzyskują niezwykłą elastyczność, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Istotny jest także sposób osadzenia listew, na przykład za pomocą specjalnych gum zamontowanych w ramie stelaża.

Co powinny zapewnić stelaże do łóżka?

Decydując się na zakup stelaża powinniśmy patrzeć nie tylko na to, w jakim łóżku czy przy jakim materacu będzie zamontowany, ale także na nasze warunki fizyczne. Mowa w szczególności o wadze ciała, która odgrywa tutaj ważną rolę. Jeśli ważymy więcej niż 80 kilogramów lub kupujemy stelaż do łóżka podwójnego zadbajmy o jak najmocniejszy materiał drzewny. Bardzo ważną funkcją może okazać się także regulacja twardości stelaża, którą posiada wiele tego typu produktów na rynku. Na czym ona polega? W praktyce działa ona tak, że użytkownik może swobodnie przesuwać dwa poziomy listew. Zasuwając mocowania listwy stają się bardziej sprężyste i miękkie, w drugą stronę dzieje się odwrotnie.

Czy warto wybrać stelaż z regulacją elektryczną?

Zastosowanie mechanicznych rozwiązań w stelażach to dobry i bardzo przydatny krok. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardziej wymagającymi i zaawansowanymi konstrukcjami, w tym przy łóżkach małżeńskich. Elektryczna regulacja pozwala nam przy użyciu wyłącznie pilota dostosować stelaż do naszych potrzeb. Oszczędzamy dzięki temu sporo czasu i siły. Opcja ta jest przydatna przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu w łóżku na przykład z powodu choroby i muszą dostosowywać pozycję snu do swoich uwarunkowań zdrowotnych. Stelaż pod materac na podłogę sterowany elektrycznie pozwala z większą precyzją niż ręcznie dopasować odpowiednią pozycję. Warto dodać, że tego typu stelaż jest oczywiście droższy niż standardowy, ale nie są to ceny na tyle zaporowe, że należy od razu rezygnować z takiej funkcji.

Stelaż do łóżka – jakich błędów nie popełniać?

Istnieje kilka aspektów, na które trzeba uważać przy wyborze stelaża. Przede wszystkim nie zawsze warto kierować się ceną, zarówno jeśli chodzi o zbytnie oszczędzanie, jak i zakup bardzo drogich rozwiązań. Lepiej jest prześledzić jak największą liczbę ofert, porównać poszczególne z nich i na tej podstawie dokonać rozsądnego wyboru niż kierować się emocjami. Potraktujmy zakup stelaża jako swego rodzaju inwestycję, które zwróci nam się w przyszłości w postaci lepszego zdrowia, wyższego komfortu i dobrego samopoczucia. Na tego typu rozwiązaniach nie powinno się oszczędzać. Ponadto, zawsze dobierajmy stelaż do posiadanego już łóżka oraz materaca, a w razie wątpliwości zwróćmy się z pytaniem do obsługi sklepu.

Najlepsze stelaże do łóżka z oferty Hilding

Jeśli zamierzamy dokonać zakupu, w pierwszej kolejności sprawdźmy asortyment zaufanych i dobrze ocenianych przez klientów producentów takich jak marka Hilding, która łączy w swoich produktach wysoką jakość, nowoczesność, a także niezwykłą wytrzymałość. Jeśli chodzi o wymiary, w ofercie tej firmy znajdziemy między innymi stelaż do łóżka 140×200, stelaż do łóżka 90×200, stelaż do łóżka 180×200 i wiele innych. Można także wyróżnić stelaże do łóżek podwójnych z większą liczbą listew takie jak Double Lift, nieco mniejsze, ale równie elastyczne i trwałe jak Family Classic, Family Expert, Family Moto czy Family Lift, jak o wiele bardziej rozbudowane rozwiązania takie jak Select Expert czy Select Moto, które posiadają po 42 sprężyste listwy mocowane w kauczukowych uchwytach oraz regulację twardości stelaża w środkowej części. Warto przejrzeć całą ofertę marki Hilding i wybrać produkt dla siebie.