Zaznacz stronę

Sen to klucz do dobrego samopoczucia. Jego niedobór lub niska efektywność objawią się nie tylko brakiem energii w ciągu dnia, lecz nawet problemami ze zdrowiem. Sprawdźmy, jaki materac wybrać, by stworzyć komfortowe środowisko do spania, w którym zregenerujemy siły przed kolejnym dniem.

Dlaczego potrzebujemy dobrego materaca?

Organizując strefę wypoczynkową w domu, mamy zasadniczo dwie opcje. Możemy wybrać rozkładaną kanapę, która za dnia posłuży celom rekreacyjnym, a nocą spełni funkcję mebla do spania. Alternatywą jest wybór osobnego materaca. Dlaczego ta druga opcja jest korzystniejsza?

Kanapa oraz narożnik służą przede wszystkim do krótkotrwałego wypoczynku. Z tego powodu ich wypełnienie nie jest przystosowane do podpierania leżącego ciała przez długi czas. Trudno przyjąć na nich taką pozycję, która odciąża kręgosłup. Efekt? Kręgosłup jest przez całą noc podtrzymywany przez mięśnie grzbietu, a te pozostają ciągle napięte. Budzimy się więc spięci i obolali.

Nowoczesne kanapy mają też często zdobienia, takie jak pikowania czy ozdobne guziki, które sprawiają, że podłoże nie jest idealnie równe. Nie odczujemy tego podczas siedzenia, ale takie wybrzuszenia mogą spowodować dyskomfort, który zakłóci sen.

Twardość materaca – jak wybrać odpowiednią?

Stanęło na wyborze łóżka z materacem? Kolejnym krokiem na drodze do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni do spania jest dobór twardości materaca do indywidualnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, by dopasować ją do własnej wagi w taki sposób, aby zapewniała jak najlepsze podparcie dla kręgosłupa. Można tu wybierać spośród czterech klas, które są zazwyczaj przeznaczone dla osób o następującej wadze:

 • H1 – do 60 kg,
 • H2 – 50-80 kg,
 • H3 – 80-100 kg,
 • H4 – więcej niż 100 kg.

Pamiętajmy jednak, że te wartości są jedynie sugerowane i nie powinny być przyjmowane za pewnik. Wybierając twardość materaca, warto również wziąć pod uwagę wzrost. Im jest on większy, tym na większej powierzchni rozkłada się nasz ciężar. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteśmy wysocy, możemy wybrać miękki materac i będzie nam na nim wygodnie.

Istotną kwestię stanowi także ulubiona pozycja do spania. Jak wygląda zależność między nią a stopniem twardości materaca? Jeśli najczęściej śpimy na płasko – na brzuchu lub na plecach – kupmy twardszy materac, który lepiej podtrzyma kręgosłup. Przy spaniu na boku lepiej sprawdzi się ten miękki.

A co z materacem dla pary o sporej różnicy kilogramów pomiędzy obiema osobami? Jeśli wynosi ona więcej niż 30 kg, najlepiej postawić na dwa osobne materace – każdy dopasowany do wagi konkretnego użytkownika. Niewygodną szczelinę, która powstanie między nimi, łatwo usuniemy, przykrywając całą powierzchnię cienkim materacem nawierzchniowym.

Jaki materac kupić? Zobaczmy, jaki mamy wybór!

Jeśli już wiemy, jaka twardość materaca jest dla nas odpowiednia, możemy przejść do drugiego kroku: wyboru rodzaju materaca. Na rynku znajdziemy następujące opcje:

Materace piankowe

Nowoczesne materace piankowe zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa i dbają o ponadprzeciętną jakość snu. Dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

 • materace termoplastyczne – wykonane z pianki reagującej na dotyk i ciepło człowieka. Dopasowują się do kształtu ciała, a następnie go zapamiętują, zapewniając maksymalną wygodę;
 • materace wysokoplastyczne – wytwarzane z pianki poliuretanowej odznaczającej się wyjątkową sprężystością. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej są doskonałe w przypadku par;
 • materace lateksowe – są solidne, a przy tym ekologiczne. Materace z lateksowej pianki nadają się idealnie dla alergików, gdyż cechują się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwalergicznymi oraz przeciwpleśniowymi.

Materace sprężynowe

Kojarzone z cechującymi się wątpliwą wygodą wyrobami sprzed lat, materace sprężynowe są niesłusznie owiane złą sławą. Te dzisiejsze w niczym ich nie przypominają. Nowoczesne sprężyny, pogrupowane w praktyczne kieszenie, odznaczają się wyjątkową sprężystością i elastycznością punktową, co oznacza, że uginają się tylko w tym miejscu, w którym nastąpi nacisk.

Solidne sprężyny są odporne na odkształcanie i uszkodzenia, zatem zachowują swoje właściwości przez długi czas. Dobry materac sprężynowy to inwestycja na lata.

Materace hybrydowe

Nowoczesne materace hybrydowe łączą w sobie najlepsze cechy dwóch innych rodzajów: materacy piankowych i sprężynowych. Z tego powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem użytkowników szukających ponadprzeciętnego komfortu podczas snu.

Połączenie innowacyjnych pianek i sprężyn kieszeniowych zapewnia im wysoką elastyczność punktową umożliwiającą solidne podparcie kręgosłupa na całej długości. Najnowsze modele są podzielone na kilka stref o różnym stopniu twardości i dopasowanych do potrzeb konkretnych partii ciała. Ta właściwość sprawia również, że doskonale amortyzują drgania, np. te będące efektem ruchów drugiej osoby.

Materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe nie służą jako samodzielne podłoże do spania, lecz jako dodatkowa warstwa, którą można położyć na inny materac albo nawet na kanapę wykorzystywaną do spania. W jakim celu? By poprawić ich właściwości i zadbać o jeszcze lepszą ergonomię oraz wygodę w czasie snu.

Cienki materac nawierzchniowy może wyrównać starszy, wysłużony materac, którego nie chcemy jeszcze wymieniać. Posłuży również do wyrównania powierzchni w sytuacji, gdy łączymy ze sobą dwa materace o różnym stopniu twardości leżące na jednym stelażu.

Korzystając z niego, można też sprawić, że podłoże do spania stanie się bardziej miękkie lub twardsze, a nawet nabierze innych walorów – antybakteryjności czy antyalergiczności. Kładąc go na materac, zabezpieczamy go także przed zbyt szybkim zużyciem i chronimy przed zabrudzeniami.

Jak wybrać materac – dodatkowe wskazówki

Nie da się ukryć, że najważniejsze parametry przy wyborze materaca to materiał jego wykonania oraz stopień twardości. Aby jeszcze lepiej dopasować go do własnych potrzeb, warto wziąć pod uwagę również następujące aspekty.

Wielkość materaca

Większy materac równa się większa wygoda – szczególnie wtedy, gdy szukamy modelu dla dwóch osób. Do wyboru mamy materace o najróżniejszych wymiarach, wśród których najpopularniejsze to 140 x 200 cm, 160 x 200 cm oraz 180 x 200 cm.

Czas objęcia gwarancją

Każdy producent zapewnia pewien okres gwarancji na swoje produkty – jego długość jest jednak różna. W przypadku tych najlepszych materacy może to być 10, a nawet 20 lat.

Pokrowiec na materac

W przypadku pokrowca mamy do wyboru dwie opcje: może być założony na stałe lub wyposażony w zamek i przeznaczony do zdejmowania. Ta druga możliwość jest praktyczniejsza, ponieważ pozwala na łatwe ściągnięcie powłoczki i wypranie jej, gdy się zabrudzi.

Istotny jest także sam materiał, z którego wykonano pokrowiec. Tkanina powinna być oddychająca, by zapewnić materacowi dobrą wentylację i zapobiegać pleśnieniu jego wnętrza. Nowoczesne pokrowce bywają też powleczone innowacyjnymi, zaawansowanymi technologicznie powłokami o zróżnicowanym działaniu. Mogą odpychać zabrudzenia, zapobiegać gromadzeniu się roztoczy, a nawet działać antybakteryjnie lub antyalergicznie.

Posiadane atesty

Co w sytuacji, gdy zależy nam na konkretnych, sprawdzonych właściwościach materaca, np. na tym, by nadawał się dla alergików lub spełniał wymagania stawiane przed produktami medycznymi? Aby mieć pewność, że materac rzeczywiście ma takie cechy, warto sprawdzić, czy przyznano mu odpowiednie certyfikaty.

Ile zapłacimy za materac do spania?

Ile pieniędzy potrzeba, aby kupić dobry materac? Odpowiedź brzmi: tyle, na ile możemy sobie pozwolić. Ceny są zróżnicowane i wahają się od kilkuset złotych w przypadku podstawowych modeli do nawet kilku tysięcy, jeśli dany produkt dysponuje dodatkowymi, bardziej zaawansowanymi funkcjami. Za materac zapłacimy też więcej, gdy jest:

 • duży,
 • przeznaczony dla dwóch osób o dużej różnicy wagi,
 • wykonany z kilku rodzajów materiałów, np. z różnych pianek,
 • wyróżniony certyfikatami potwierdzającymi jego wysoką jakość, np. medycznymi czy antyalergicznymi.

Czy to już pora na wymianę materaca?

Niestety, nawet najstaranniej dobrany i najlepszy materac nie będzie nam służyć wiecznie. Spanie na wysłużonym materacu nie przyniesie takich korzyści jak wcześniej, zatem najlepiej wymienić go na nowy. Po czym rozpoznamy, że warto to zrobić?

 • Wyczuwamy wyraźne nierówności i różnice w stopniu twardości materaca.
 • Naciśnięta powierzchnia nie wraca do swojej pierwotnej formy, lecz powstaje w niej wgłębienie.
 • Materac skrzypi lub wydaje inne dźwięki, których nie wydawał wcześniej.
 • Choć wcześniej dobrze się na nim wysypialiśmy, teraz budzimy się obolali i zesztywniali.

Nawet jeśli nie odczuwamy zmiany w komforcie spania na materacu, i tak powinniśmy go wymienić po ok. 7 latach. Dlaczego? Przez cały czas użytkowania na jego powierzchni gromadzą się kurz, roztocza, martwy naskórek oraz inne drobinki organiczne. Nowy model warto więc zakupić ze względów higienicznych, choć wizualna strona poprzedniego materaca wciąż pozostaje bez zarzutu.

Jak wybrać dobry materac?

Szukając najlepszych materacy, warto w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się ofercie internetowej. Zakup materaca online niewiele różni się od tego dokonywanego na miejscu. Tu również trzeba dopasować jego twardość do swojej wagi, wzrostu i ulubionej pozycji spania, a następnie zastanowić się nad pozostałymi parametrami. Wypróbowanie materaca? Możemy to zrobić wygodnie w domu – mamy bowiem prawo do odstąpienia od umowy w określonym terminie, jeśli zakupiony produkt nie spełni naszych oczekiwań.

Pamiętajmy o tym, że materac to inwestycja na lata, zatem nie warto podejmować decyzji pochopnie. Zamiast tego przemyślmy dobrze jego wybór, aby przez cały ten czas niezmiennie zapewniał optymalną wygodę i higienę snu. Od tego, czy i jak się wyśpimy, zależy bowiem nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.