Decydując się na wybór pościeli do łóżka należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, w tym materiał wykonania czy rodzaj zastosowanych tkanin. Wpływa to nie tylko na stronę wizualną, ale również decyduje o właściwościach cieplnych czy użytkowych poszczególnych rodzajów pościeli. Poszwy i poszewki często projektowane są z myślą o konkretnych porach roku, zapewniając doskonała termoizolację zimą lub przewiewność latem, zapobiegając tym samym poceniu. Sprawdź, jaka pościel nada się do konkretnego typu sypialni i co należy wiedzieć o kryteriach doboru poszw, poszewek i prześcieradeł.
Najlepsza pościel do spania – co należy wziąć pod uwagę podczas doboru?
Oprócz odpowiednio dobranego materaca czy łóżka, które zapewnią właściwe podparcie kręgosłupa, warto również zadbać o komfort snu, a na to wpływa przytulna, miła w dotyku pościel. O tym, jaka pościel sprawdzi się w sypialni danej osoby decyduje wiele czynników, a wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wzór i kolor poszw i prześcieradeł. W zależności gustów klienta, producenci pozwalają na niemal pełną dowolność w kwestiach wizualnych. Popularne są zarówno pościele dwustronne, jak i te 3D, których wzory są niezwykle pomysłowe i w pełni dopasowane do potrzeb klienta.
Warto jednak mieć na uwadze to, że istotny jest również materiał wykonania. Pod tym względem dostępnych jest kilka rodzajów pościeli, które różnią się przytulnością, wrażeniami dotykowymi czy efektywnością cieplną. Wiele pościeli do łóżka to rozwiązania uniwersalne, ale dostępne są również rozwiązanie sezonowe z lepszą termoizolacją lub przewiewnością, jak choćby pościel satynowa, która idealnie sprawdza się w okresie letnim.
Nie zawsze jednak ma się możliwość dotknięcie pościeli przed zakupem, dlatego dobrze jest również zwrócić uwagę na różnego rodzaju certyfikaty i oznaczenie. Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka pozwala mieć pewność, że pościel do spania będzie przyjazna dzieciom i alergikom. Z kolei certyfikat Oeko-Tex to jasna wiadomość, że będzie to najlepsza pościel dla osób szukających rozwiązania ekologicznego i przyjaznego skórze osób wrażliwych. Najlepsza pościel pochodzić będzie również od sprawdzonego producenta jak Hilding Anders.
Jaka pościel najlepsza ze względu na materiał – z czego wykonuje się poszwy, poszewki i prześcieradła?
Głównymi materiałami, z jakich wykonuje się pościele do łóżka są bawełna, len, wełna i jedwab. Są to włókna naturalnego pochodzenia, które cechują się różnymi właściwościami zarówno pod względem dotyku czy kwestii wizualnych, jak i efektu cieplnego. Część poszewek lepiej sprawdza się latem, przyjemnie chłodząc ciało użytkownika, z kolei inne lepiej będą nadawać się na chłodne, zimowe noce. Warto również pamiętać, że każdy materiał ma inne cechy pod względem użytkowania (np. łatwość w prasowaniu).
Pościel bawełniana
To zdecydowanie jeden z popularniejszych materiałów na pościel do łóżka, jakie wykorzystuje się w Polsce. Ze względu na swoją niewielką cenę i możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza, pościel bawełniana doskonale nadaje się jako zestaw uniwersalny. Poszewek i poszw z tego materiału można używać zarówno latem, jak i zimą dzięki właściwej termoizolacji i dobrej przewiewności. Materiał ten łatwo się jednak gniecie, dlatego zachowanie walorów estetycznych może być nieco utrudnione.
Pościel lniana
Naturalny materiał cechujący się doskonałą trwałością, który nadaje się do prania w wysokiej temperaturze. Dzięki swojej antystatyczności i antyalergiczności len będzie dobrym materiałem na najlepszą pościel dla osób z wyjątkowo wrażliwą skórą. Poszewki z lnu mogą być stosowane przez cały rok, jednak podobnie jak pościel bawełniana, łatwo się gniotą, co negatywnie może wpłynąć na wygląd posłania.
Pościel wełniana
Choć wełna kojarzy się głównie z okresami zimowymi, to równie dobrze można ją stosować latem. Łatwe odprowadzanie wilgoci zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, a warto pamiętać również o tym, że pościel wełniana nie przyciąga kurzu, Sprawia to, że materiał jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, którzy zastanawiają się, jaka pościel nie będzie nasilać ich schorzenia. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne i przewiewność poszewki wykonane z wełny doskonale dostosowują się do potrzeb użytkownika.
Pościel jedwabna
Ze względu na swoją gładką, śliską fakturę i wrażenie chłodu podczas kontaktu ze skórą, pościel jedwabna mylona jest często z satyną. Warto jednak pamiętać, że pierwszy z tych materiałów jest pochodzenia zwierzęcego (nici jedwabników), dzięki czemu w oczach wielu osób staje się szlachetniejszy. Jedwab to odpowiedź dla wszystkich alergików, którzy zastanawiają się, jaką pościel kupić, by cieszyć się komfortowym snem podczas upalnych, letnich nocy. Do tego materiał ten nie przyciąga kurzu, będąc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób uczulonych na roztocza czy pyłki.
Pościel z mikrofibry
Materiał syntetyczny nie różni się pod wieloma względami od tych naturalnych, z tym że pościel z mikrofibry nie gniecie się, a do tego jest w pełni antyalergiczna i antygrzybiczna. Poszewki i poszw z tego materiału są miłe w dotyku i utrzymują swoje bazowe właściwości przez długi czas, nawet po wielokrotnym praniu.
Jaką pościel kupić, biorąc pod uwagę wykorzystane tkaniny? Na co wpływa ten aspekt poszewek i prześcieradeł?
Innym kluczowym aspektem podczas doboru poszewek i prześcieradeł jest rodzaj zastosowanej tkaniny. Wpływa to przede wszystkim na walory użytkowe, ale ma również niebagatelny związek z wyglądem pościeli. Pozwala to na znalezienie rozwiązania dostosowanego do wystroju sypialni, przy jednoczesnym zachowaniu praktyczności użytkowania, czyniąc z danej poszewki i prześcieradła najlepszą pościel niezależnie od warunków otoczenia.
Pościel z kory
Przeglądając oferty sklepów trafić można na różne rodzaje pościeli, jednak zawsze powtarzają się te wykonane z kory. Ta bawełniana tkanina jest stosunkowo tania i łatwo można ją utrzymać w czystości. Jej cechą charakterystyczną jest chropowatość – charakterystyczny splot powoduje przyjemne drapanie w wyniku kontaktu ze skórą. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkim może podobać się ten efekt.
Pościel flanelowa
Ten rodzaj pościeli doskonale pasuje do chłodnych, jesienno-zimowych nocy – ze względu na swoją grubą strukturę flanela jest wyjątkowo wytrzymała i można ją prać w pralce. Należy jednak pamiętać, że charakterystyczny, skośny lub pionowy splot skutkuje powstawaniem meszku na powierzchni tkaniny, który z czasem mechaci się, powodując dyskomfort podczas snu.
Pościel satynowa
To doskonałe rozwiązanie na lato, którego noce bywają wyjątkowo upalne i duszne. Ze względu na swoją strukturę satyna doskonale przepuszcza powietrza zapewniając błogość użytkownikowi w trakcie wyjątkowo ciepłych okresów. Chłodna w dotyku pościel satynowa cechuje się również wyjątkową połyskliwością, dzięki czemu może również pełnić funkcję dekoracyjne.
Pościel z adamaszku
Podobnie jak satyna, adamaszek może być wykonany z bawełny lub jedwabiu, zyskując tym samym nieco inne właściwości. Tkanina ta również sprawdzi się doskonale w letnie noce, jednak jego splot jest nieco grubszy, co poprawia zdolności termoizolacyjne adamaszku. Pościel do łóżka z tych włókien zapewnia spokojny sen, a do tego cechuje się bogatym wykończeniem, pasując do stylowych sypialni.
Pościel z zefiru
Zefir, ze względu na swoją gładką powierzchnię, doskonale sprawdzi się w sypialni osób z wrażliwą skórą. Bawełniana tkanina ceniona jest przede wszystkim za swoją przewiewność, czyniąc z poszewek czy prześcieradeł zefirowych doskonałe rozwiązanie na okres wiosenno-letni. Ze względu na swoją niewielką grubość włókna te niszczą się szybko pod wpływem częstego prania w pralce.
Pościel batystowa
To również wyjątkowo delikatna tkanina, która charakteryzuje się niewielką trwałością. Wykonywana z lnu lub bawełny pościel batystowa może sprawdzić się dobrze jako zestaw zapasowy na wypadek wizyty gości lub podczas wyjątkowo upalnych nocy. Wysoka przewiewność zapewnia optymalną temperaturę ciała użytkownika i zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów.
Pościel z dżerseju
Idealny do szycia elastycznych prześcieradeł i innych elementów bielizny pościelowej, które mają być elastyczne. Ze względu na swój gruby splot, pościel z dżerseju będzie rozwiązaniem na lata. Poszewki i poszwy mogą być prana w pralce w wysokiej temperaturze, dzięki czemu będzie to najlepsza pościel dla osób chcących w łatwy sposób utrzymać wysoki poziom higieny w swojej sypialni.
Pościel z perkalu
Ta wyjątkowo gładka tkanina została wykonana przy wykorzystaniu splotu płóciennego, dzięki czemu pościel z perkalu jest wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. To najlepsza pościel do spani, którą można prać w wysokiej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że perkal wymaga prasowania.
Pościel do łóżka w odpowiednim rozmiarze – na co zwrócić uwagę?
Przeglądając różne rodzaje pościeli, warto również wziąć pod uwagę rozmiar poszewki i prześcieradła. Wystająca kołdra czy poduszka może powodować dyskomfort, obniżając tym samym jakość snu. Dlatego warto jest zdecydować się na pościel, która będzie dokładnie przylegać do danej powierzchni. W zależności od tego, ile osób będzie na co dzień korzystać z danego łóżka, dostępne są pościele dla singli lub singielek o szerokości od 90 do 140 cm. Wariant dla par może mieć maksymalne wymiary 220×200 cm, jednak warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na pościel do łóżka uszytą na zamówienie.
Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.